Recenzja

„Emigracja” – Malcolm XD

Im starsza jestem, tym rzadziej udaje mi się trafić na książkę absorbującą mnie w całej rozciągłości: technicznie, merytorycznie i „magicznie”. Im starsza jestem, tym większe zaskoczenie, gdy już na taką książkę trafię. I październik rozpoczęłam właśnie takową: Emigracją Malcolma XD.

Nie ukrywam, że powinnam wcześniej do Emigracji zajrzeć. No trochę wstyd. Ale nie ukrywam też, że ze mną już tak jest: odpowiednia książka w odpowiednim czasie. Nic na siłę. Bo czyż nie czytamy dla przyjemności? Przynajmniej powinniśmy. Teraz nastał czas Malcolma, a wszystko przez premierę jego najnowszej książki, która ukazała się 30 września. Wróćmy jednak do tej pierwszej…

Emigracja to bezpruderyjna, w punkt! opowieść o podróży po trasie wydeptanej przez liczne zastępy Polaków w ostatnich trzydziestu latach – do UK. Barwna i żywiołowa.  Sprawnie napisana i pękata merytorycznie. Trochę do śmiechu, trochę do żalu, BARDZO do refleksji. Akcja mknie niczym rącze konie pędzące przez stepy. I tak właśnie się momentami czułam: wpuszczona w bardzo swojski, nieco roześmiany, nieco ponury i przygnębiający Dziki Zachód. Z pomocą swego lekkiego pióra, Malcolm XD wyciąga na światło dzienne liczne polskie, ale i ludzkie, przywary, po czym opakowuje całość w kuriozalne sytuacje i brawurowe rozwiązania. „Zaliczamy” te przygody wraz z bohaterem, jeden po drugim, kiwając co rusz głową i mrucząc pod nosem: niee, to się nie może udać, to się kurwa nie uda. 

Dla mnie dodatkowym atutem był fakt, że jesteśmy z głównym bohaterem rówieśnikami i nasze najdłuższe wakacje (pomiędzy liceum a studiami) przypadły na ten sam okres. Gdy ja przeżywałam koncert Avril Lavigne w Polsce, bohater Emigracji walczył o przetrwanie: w kamperze z Cyganami, w rikszy na Trafalgar Square (bez dostępu do Google Maps!) i na farmie kapusty…

Najnowsza Edukacja już na mnie czeka. Wyczuwam sentyment, bo Malcolm udał się na studia do… Warszawy (jak i ja!).

Tymczasem Wam gorąco polecam Emigrację. Jest moc w tej prozie!

Opis (Wydawnictwo W.A.B.):

„Emigracja” to książka o młodym człowieku, który po ukończeniu małomiasteczkowego liceum decyduje się na wyjazd zarobkowy do Wielkiej Brytanii. W charakterystyczny „pastowy” sposób opowiada o jednym z najważniejszych polskich zjawisk społecznych ostatnich dekad, które nadal nie zostało w wyczerpujący sposób przedstawione w polskiej literaturze. To opowieść o dorastaniu w powiatowej Polsce, obfitującej w przygody trasie do Londynu i samym życiu emigranta. O tirowcach, cygańskich handlarzach kamperami, anarchistach-squattersach, recydywistach ukrywających się przed polskim wymiarem sprawiedliwości, rosyjskich oligarchach, zubożałej angielskiej arystokracji, stulejarzach i klubach go-go.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *